Εκδηλώσεις – Ημερίδες

Την Τετάρτη 22/3/2023  οι μαθητές και μαθήτριες της Β ΄τάξης του Γυμνασίου μας, παρακολούθησαν ημερίδα με Θέμα «Εξοικείωση με την Διαφορετικότητα: ανοιχτός ενημερωτικός διάλογος από άτομα με αναπηρία» και τίτλο «Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο» από εκπροσώπους του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους (Σ.Κ.Ε.Π.) (https://www.skep.gr/el) στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης Εξωστρέφειας: Η συνεργασία σχολείων και μαθητών σε κοινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ενημέρωση & Εξοικείωση με την Διαφορετικότητα».

Την Παρασκευή 10/3/2023 σαράντα επτά (47) μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μας επισκέφτηκαν το Ειδικό Λύκειο Ιλίου και παρακολούθησαν μαζί με τους/τις μαθητές/τριες του, την εξαιρετική παράσταση του θεάτρου τέχνης Καρόλου Κουν “Το γεφύρι της Άρτας” και οι λυγερές του Κάτω Κόσμου σε δραματουργία-σκηνοθεσία Μαριάννας Κάλμπαρη και πρωτότυπη μουσική που συνδυάζει παραδοσιακούς ήχους με σύγχρονα ακούσματα του Θοδωρή Αμπαζή, στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης Εξωστρέφειας: Η συνεργασία σχολείων και μαθητών σε κοινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ενημέρωση & Εξοικείωση με την Διαφορετικότητα»

Στο πλαίσιο της Δράσης εξωστρέφειας: Η συνεργασία σχολείων και μαθητών σε κοινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα

«Ενημέρωση & Εξοικείωση με την Διαφορετικότητα»

το 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων και το Ειδικό Σχολείο Γυμνάσιο Ιλίου διοργάνωσε Εκδήλωση στις 23/11/2022 στην Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων του πρώτου σχολείου για να αναδείξουν από κοινού με τους μαθητές ότι:

«Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά, την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια»