Περιβαλλοντικές Δραστηριότητες

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΠΑΚΙΩΝ»

Σε συνεργασία με το Σύλλογο Παραπληγικών & Κινητικά Αναπήρων Νομού Πέλλας, το σχολείο μας υλοποιεί κάθε χρόνο περιβαλλοντική δράση με τίτλο «Συλλογή Πλαστικών Καπακιών». Στόχος είναι οι μαθητές  να ευαισθητοποιηθούν στο θέμα της ανακύκλωσης και να καλλιεργήσουν την οικολογική τους συνείδηση. Μέσα από τη συλλογή των πλαστικών καπακίων, ενισχύεται το συναίσθημα της συνεισφοράς και προσφοράς κι έτσι όλοι μαζί προσπαθούμε για το καλύτερο.

1

Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας ήταν το 2018 να σταλεί στο σχολείο μας ευχαριστήρια επιστολή από τον Σύλλογο Παραπληγικών & Κινητικά Αναπήρων Ν. Πέλλας για τη στήριξη στη δράση του 1ου Ημερήσιου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων, ώστε να δοθούν δωρεάν αναπηρικά αμαξίδια σε ανθρώπους με κινητικά προβλήματα που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να το αγοράσουν.

2

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2022-2023, το 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων συνεπές στην ενίσχυση των δράσεων αειφορίας και προσφοράς, συνεχίζει τη δράση συλλογής πλαστικών καπακίων με υπεύθυνους καθηγητές, την κα Αγιάνογλου Δ. (ΠΕ 04.01).

Περισσότερες Πληροφορίες για τις Δράσεις του Συλλόγου πατήστε εδώ στην επίσημη τους σελίδα στο Facebook. Επίσης στο παρακάτω έγγραφο μπορείτε να διαβάσετε συνοπτικά τη δράση του για το έτος 2022.

ΔΡΑΣΗ-ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΕΤΟΥΣ-2022-Αποθηκεύτηκε-αυτόματα

1ο-ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΑΓ.-ΑΝΑΡΓΥΡΩΝΩ7243