27/1/2023: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ

Το σχολείο μας τίμησε την Ημέρα Μνήμης Ολοκαυτώματος Εβραίων, 27 Ιανουαρίου, με δράσεις και προβολή ταινίας για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

30/1/2023: ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Όπως στον ουρανό ξεχωρίζουν τα φωτεινά αστέρια, έτσι και στον ουρανό της Εκκλησίας ξεχωρίζουν τα φωτεινά αστέρια της που είναι οι άγιοι.  Τρία τέτοια φωτεινά αστέρια, τρεις μεγάλοι άγιοι της Εκκλησίας είναι και οι Τρεις Ιεράρχες (=επίσκοποι): α) ο Μέγας Βασίλειος, β) ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και γ) ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

Και οι τρεις είναι οι προστάτες των Γραμμάτων, οι άγιοι των μαθητών και των δασκάλων.Σήμερα η εκκλησία, μας καλεί να τιμήσουμε Τρεις Αγίους, Τρεις μεγάλους Ιεράρχες, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο. Ο κοινός εορτασμός τους στις 30 Ιανουαρίου καθιερώθηκε ήδη από τον 11ο αι. π.Χ. Δεν έχει σημασία αν έζησαν αιώνες πριν, διότι η πνευματική και πολιτιστική τους ακτινοβολία ξεπερνά τον χρόνο. Όσο για τα διαχρονικά τους μηνύματα ακούγονται όσο ποτέ επίκαιρα στις μέρες μας μια και οι ίδιοι έζησαν σε μια εποχή με δύσκολα εκκλησιαστικά, κοινωνικά, οικονομικά και παιδευτικά προβλήματα.

Τιμούνται ως προστάτες της παιδείας, γιατί πρώτοι αυτοί κατάφεραν να αδελφώσουν την αρχαία ελληνική κληρονομιά μας με τη χριστιανική διδασκαλία. Αγάπησαν τα ελληνικά γράμματα, την ελληνική γλώσσα και τον πολιτισμό. Η φιλομάθεια, η δίψα για μόρφωση και η επίδοση στις σπουδές τους ήταν τα γνωρίσματά τους κατά την περίοδο της μαθητικής και φοιτητικής τους ζωής.

Παρακάτω διατίθεται εκπαιδευτικό υλικό για τη ζωή και το έργο των τριών (3) Ιεραρχών:

1. Ταινία με το έργο και την ζωή των Τριών (3) Ιεραρχών.

2. Κείμενο και Παρουσίαση (PowerPoint σε μορφή video) με το έργο και την ζωή των Τριών (3) Ιεραρχών.

Οι-άγιοι-Τρεις-Ιεράρχες-κείμενο.docx-2

31/1/2023: ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΔΗΜΟΥΡΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ