Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας…

Το κτίριο του 1ου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων ανεγέρθη ως τριώροφο κτίσμα το 1976 και το 1979 έγινε, ως προσθήκη, το τμήμα της παράλληλης νέας τριώροφης μονάδας. Το κτίριο αφορούσε, σύμφωνα με την σχετική άδεια της Πολεοδομίας του Αιγάλεω, το Γυμνάσιο Αρρένων και Θηλέων Αγίων Αναργύρων. Το 1979, σύμφωνα με Υπουργική απόφαση του υπουργού Παιδείας Ιωάννη Βαρβιτσιώτη, από την έναρξη του σχολικού έτους 1979-1980 μετονομάζονται τα κάτωθι Δημόσια Γυμνάσια ως ακολούθως:

1) Το Γυμνάσιο Αρρένων Αγίων Αναργύρων σε 1ο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων

2) Το Γυμνάσιο Θηλέων Αγίων Αναργύρων σε 2ο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων.

Το 1981 ιδρύεται το Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων με έξι (6) τμήματα, το οποίο στεγάζεται στο κτίριο του 1ου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων. Το 1999 γίνεται ο σεισμός της Πάρνηθας και το Εσπερινό Γυμνάσιο, το οποίο μέχρι τότε λειτουργούσε στο κτίριο του 1ου ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων, στεγάζεται στο κτίριο του 1ου Γυμνασίου Αγίων Αναργύρων.

Με κοινή Υπουργική Απόφαση (Κ.Υ.Α) από τον Υφυπουργό Οικονομίας και Οικονομικών Πέτρο Δούκα και την Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων Μαριέττα Γιαννάκου, ιδρύεται το Σεπτέμβριο του 2004 Τμήμα Ένταξης στο 1ο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων, το οποίο λειτουργεί με καθηγητές Ειδικής Αγωγής όπως προβλέπεται από τις σχετικές διατάξεις και εγκυκλίους. Το 2008 τοποθετούνται στην πλευρά προς την Εθνική Οδό Αθηνών ηχοπετάσματα.

Προαύλιος χώρος της σχολικής μονάδας – 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων