Τελικά Σχέδια Δράσης 2022-2023

Τελικά Σχέδια Δράσης

(Έτος αναφοράς: 2022-2023)

1. Ενίσχυση της μάθησης στη σχολική τάξη με κύριους άξονες την ομάδα και την διαθεματικότητα.

2. Επαγγελματικά αποκαταστημένος, ευτυχισμένος ή και τα δύο;

3. Βελτίωση του κλίματος σχέσεων των μαθητών/-τριών μέσα στη σχολική τάξη – Πρόληψη και διαχείριση εντάσεων.

4. Ενίσχυση των διαύλων επικοινωνίας, ενδυνάμωση και δημιουργία παραγωγικών σχέσεων μεταξύ σχολικής κοινότητας με τα διαφορετικά οικογενειακά και πολιτιστικά περιβάλλοντα με διαφορετικές κουλτούρες.

5. Εξοπλισμός και εκσυγχρονισμός των υποδομών και των αιθουσών διδασκαλίας, προκειμένου να οργανωθούν και να αξιοποιηθούν ως σχολικές διαθεματικές αίθουσες.

6. Δράση εξωστρέφειας: Η συνεργασία σχολείων και μαθητών σε κοινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ενημέρωση & Εξοικείωση με την Διαφορετικότητα».

7. Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών – Παρουσίαση των ψηφιακών εργαλείων του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδας.

8. Διαθρησκειακός Κοσμοπολιτισμός.