Ανακοινώσεις Παλαιότερων Ετών

Αρχεία (archive)
Σύνδεσμος (link)

ONASSIS YOUTH FESTIVAL

Κατά το σχολικό έτος 2018-2019 το 1ο Γ/σιο Αγ.Αναργύρων συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Στέγης Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση με τον τίτλο "ONASSIS YOUTH FESTIVAL".

Είκοσι μαθητές/τριες του Γυμνασίου μας υπό την καθοδήγηση εμπνευσμένων σκηνοθετών, του Θανάση Ζερίτη και της Αριστέας Σταφυλαράκη δημιούργησαν πρωτότυπη θεατρική παράσταση με θέμα την Αθήνα και τίτλο  "Μύθοι εν Αθήναις" .Και υπό την επίβλεψη των υπευθύνων  καθηγητριών Αγλαΐας Ρούσση και Άννας Μπονάτσου πραγματοποιήθηκαν 3ωρες συναντήσεις/δοκιμές κάθε Παρασκευή από τον Νοέμβριο 2018 έως και τον Απρίλιο  2019  με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και προσμονή από όλους τους συμμετέχοντες.

Το έργο παρουσιάστηκε στις 19,20 & 21 Απριλίου στη Μικρή Σκηνή της Στέγης με μεγάλη επιτυχία.

Αγωγή υγείας

Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών, αφενός μεν με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους, αφετέρου δε με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους.

Η Αγωγή Υγείας αποτελεί την ενδεδειγμένη προληπτική προσέγγιση στο χώρο της εκπαίδευσης στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην αντικοινωνική συμπεριφορά, στην παραβατικότητα, στο κάπνισμα, στο αλκοόλ, στα ναρκωτικά, στα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, στην παχυσαρκία, στην οδική ασφάλεια καθώς και στο ρατσισμό. ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Περιβαλλοντική εκπαίδευση

Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

Παράσταση ''Ο έρωτας στα χιόνια ''
download (κατέβασμα)

Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Tο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους.

Εγγραφές
μαθητών

H διαδικασία για την εγγραφή στο Γυμνάσιο σύμφωνα με την κοινή Υπουργική απόφαση αριθμ. 79942/ΓΔ4 ΦΕΚ 2005- 31/5/2019, με θέμα:  «Εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης» γίνεται ως εξής:

1. Ο/η κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας καταθέτει εντός του μηνός Δεκεμβρίου στον/στη Διευθυντή/ντρια του Δημοτικού υπεύθυνη δήλωση μόνιμης κατοικίας, συνοδευόμενη από σχετικό αποδεικτικό.

2. Ο/η Διευθυντής/ντρια του Δημοτικού καταρτίζει πίνακα με τις διευθύνσεις των μαθητών/τριών που θα πάνε στο Γυμνάσιο.

3. Ο πίνακας αποστέλλεται στον/στη Διευθυντή/ντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

4. Ο/η Διευθυντής/ντρια της οικείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ορίζει με απόφασή του/της το Γυμνάσιο εγγραφής των μαθητών/τριών.

5. Ο/η Διευθυντής/ντρια της οικείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποστέλλει τους συμπληρωμένους πίνακες στα Δημοτικά σχολεία, μέσω της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

6. Οι Διευθυντές των Δημοτικών ενημερώνουν τους κηδεμόνες των μαθητών/τριών και διαβιβάζουν τους απολυτήριους τίτλους υπηρεσιακώς στα Γυμνάσια εγγραφής.

Πλαίσιο οργάνωσης της σχολικής ζωής
download (κατέβασμα)