ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ                                                       ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ: 2023-2024

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Αγαπημένα μας παιδιά,

Σας ενημερώνουμε ότι  θα πραγματοποιηθεί πολιτιστικό πρόγραμμα-θεατρικό εργαστήρι στο σχολείο μας, με θέμα:

«Θέατρο ensemble(σύνολο) – To θέατρο της επινόησης»

{ Το “θέατρο ensemble” είναι μια μοναδική συνάντηση ανθρώπων ως ισότιμα, ξεχωριστά και πολύτιμα μέλη με εργαλείο εξέλιξής τους την θετική ανατροφοδότηση.

Στο “θέατρο ensemble” υπάρχει η αίσθηση ότι είναι όλοι “ένα” σαν μια ορχήστρα και η σύνθεση των ηθοποιών είναι ένας οργανικός ιστός που αναπνέει και δρα ως τέτοιος. Οι ηθοποιοί έχουν επίγνωση ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει μέσα στην ομάδα.

Υπάρχει κοινό λεξιλόγιο μεταξύ της ομάδας. Είναι ένας κόσμος με τις ίδιες ευαισθησίες. Ένα νέο αξιακό σύστημα. Είναι μάθημα ζωής.

Η ομάδα έχει μακροζωία, έχει όνομα κι έναν leader. Δουλεύουν όλοι για έναν στόχο. Μια παράσταση με ποιότητα.

Το θέατρο ensemble αντιδρά στο star system καθώς ενώνει ανθρώπους με διαφορετικές κουλτούρες και τους καθιστά ίσους μεταξύ τους. Δεν υπάρχουν “πρωταγωνιστές” και “κομπάρσοι”, γι αυτό και το θέατρο ensemble είναι ιδανικό για σχολεία.

Ο λόγος στο θέατρο ensemble δεν είναι απαραίτητος. Προκύπτει/επινοείται όμως από την ομάδα μιας και το θέατρο ensemble δεν είναι παντομίμα . Ο λόγος είναι συμπυκνωμένος και επενδύεται με καθαρή αναγνώσιμη κίνηση και συναίσθημα. Κι έτσι γεννιέται το θέατρο της επινόησης.}

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιείται κάθε Παρασκευή μετά το πέρας των μαθημάτων και θα διαρκεί 2 ώρες.

Δηλώσεις συμμετοχής στην κυρία Ρούσση και την κυρία Μπονάτσου μέχρι την Πέμπτη 29/9/2023.